Na Lidskoprávním moot courtu si účastníci vyzkouší hned několik dovedností najednou

foto

Na Lidskoprávním moot courtu si účastníci vyzkouší hned několik dovedností najednou

Tým naší fakulty vyhrál celostátní kolo soutěže Lidskoprávní moot court, které se konalo 25. února na Ústavním soudu. Z individuálních cen získala Jasmína Pustaiová cenu pro nejlepšího řečníka. S členy obou zúčastněných týmů (Kristína Pesničáková, Diana Petrová, Jasmína Pustaiová a Simon Puchý) jsme si povídali o procesu soutěže, přípravě, koučích, ale i zážitcích a plánech do budoucna. 


Co vás vedlo k podání přihlášky do této prestižní soutěže?

Kristína Pesničáková: Všetci z tímu sme sa už počas gymnázia zapájali do rôznych súťaží. Chceli sme v tejto proaktivite pokračovať aj na univerzite a ľudskoprávny moot court bol preto skvelou príležitosťou.

Simon Puchý: Pre mňa osobne predstavovala táto súťaž možnosť, ako sa dostať bližšie k „reálnemu” právu, keďže sa asi všetci zhodneme, že právo, čo nás učia v škole, funguje v skutočnom svete zväčša inak. 

Diana Petrová: My jsme se s Káťou loni v červnu seznámily na letní škole věnované Evropské úmluvě o ochraně lidských práv. A tehdy jsme si slíbily, že na podzim se společně přihlásíme do Lidskoprávního moot courtu. A nakonec jsme to opravdu udělaly.

Měl někdo z vás předchozí zkušenosti s moot courty, ať už na fakultní, celostátní nebo mezinárodní úrovni? Kdo z vyučujících na fakultě se věnuje koučování studentů na moot courtech?

Jasmína Pustaiová: Mala som skúsenosť s medzinárodným moot courtom už na strednej škole. Išlo o simuláciu konania pred medzinárodným trestným súdom ale pochopiteľne to bolo niečo úplne iné. Na fakulte je mnoho pedagógov, ktorí sa takto venujú študentom. Napríklad náš kouč Mgr. Ondřej Čech, LL.M. je bývalý kouč a terajší garant predmetu Vis moot, JUDr. Milan Lipovský, Ph.D. roky koučuje tím v súťaži Jessup moot court, Mgr. Nikola Klímová LL.M. je zas koučka FDI mootu. Určite ešte mnoho ďalších nepoznám. Keď sme si hľadali kouča na lidskoprávní moot court, nepoznali sme ešte na fakulte skoro nikoho, vôbec sme nevedeli kto je Mgr. Ondřej Čechm, LL.M. ale členka našeho tímu s ním absolvovala kurz úvod do studia práva. Rozhodli sme sa mu napísať email. Doteraz úplne nerozumiem prečo tak zaneprázdnený človek investoval toľko voľného času do náhodných prvákov. Všetci spomínaní aj nespomenutí pedagógovia sú pre mňa inšpiráciou a zdrojom pokory.

Diana Petrová: Já jsem svůj první „mini moot court” zažila už na předmětu Úvod do studia práva a hned v prváku jsem si zapsala Úvod do simulovaných soudů v kontextu lidských práv. Další cennou zkušeností pro mě byly Základy právních dovedností, které si vlastně nakonec zapsaly všechny členky našeho týmu. Získané dovednosti se nám pak hodily nejen při psaní písemných podání. Všemi těmito předměty mě provedla Mgr. Hana Schützová (Draslarová), která se společně s dalšími lektory z katedry právních dovedností stará o rozvoj právních dovedností na fakultě. Velké díky také patří naší koučce Mgr. Zuzaně Durajové, která nám věnovala neuvěřitelné množství času a poskytovala nám cennou zpětnou vazbu.

Jaké bylo téma letošního ročníku soutěže?

Jasmína Pustaiová: Témou bolo blokovanie webových stránok, šíriacich dezinformácie o vojne, ktorá prebiehala medzi dvoma fiktívnymi štátmi, asi dokážete uhádnuť, čím sa tvorcovia inšpirovali. Zaujímavé bolo, že nešlo o blokáciu zo strany štátu ale národného doménového registrátora, teda súkromného subjektu, ktorý má ale veľmi špecifické postavenie. Prípad bol viac než aktuálny, veľmi podobný prípad v tom čase rozhodovali skutočné české súdy. 

Dokumenty k tomuto případu musely být velmi obsáhlé. S čím vším jste pracovali?

Jasmína Pustaiová: Pracovali sme s rôznymi materiálmi, ktoré nám pomáhali objasniť skutkové okolnosti prípadu a zároveň slúžili ako dôkazy. Išlo o komunikáciu medzi stranami, dokumenty týkajúce sa procesnej histórie prípadu, snímok dezinformačného webu atď.

Po seznámení s případem následovalo vypracování zadání. Co vše obnášelo?

Jasmína Pustaiová: Hlavne dlhé hodiny rešeršovania, pekné momenty kedy sme si mysleli že sme našli riešenie a skoro rovnaký počet momentov sklamania keď sme zistili že sme v slepej uličke. Pamätám si, že ešte asi hodinu pred deadlinom na odovzdanie písomného podania sme si ním neboli istí a do poslednej chvíle sme sa snažili nájsť niečo čo by nám pomohlo… neodporúčam. 

Diana Petrová: Byl to pro nás náročný měsíc. Musely jsme napsat jak žalobu, tak vyjádření k žalobě, což bylo obtížné, když jsme nevěděly, k čemu se vlastně vyjadřujeme. Rešeršovaly jsme, pak vymýšlely strukturu našich podání, psaly jsme a psaly jsme. Po schůzce s naší koučkou jsme vždycky zpracovaly její podněty. Ani nevím, kolik verzí jsme vlastně vypracovaly (smích).

Co jste při práci vnímali jako složité? Na co jste si museli dát pozor? Bylo zde něco, s čím jste se do té doby nesetkali?

Jasmína Pustaiová: V čase začiatku súťaže sme všetci z našeho tímu mali za sebou len jeden mesiac na fakulte, takže pre nás bolo nové skoro všetko. Pre mňa osobne bolo najťažšie prepojenie medzi občianskoprávnym konaním, ktorý sme mali pred sebou a ľudskoprávnou rovinou, ktorá mala byť centrom sporu. 

Simon Puchý: Samotná časová náročnosť moot court súťaží je niečo, čo som si naplno uvedomil až keď som sa do nich začal zapájať. Aby mali prínos, je potrebné investovať hodiny práce pri už tak náročnej škole. Myslím že môžem za všetkých povedať, že sa to oplatilo.

Diana Petrová: Během zpracovávání písemných podání pro mě byla nejtěžší časová náročnost. Naštěstí jsme si ale dokázaly vždycky navzájem pomoct. Opravdovou výzvou pro mě byla ústní část, a to hlavně během celostátního kola. Cílem soudců bylo nás odvést od našich předem připravených plánů, což se jim povedlo. Byla to pro mě ale skutečnost k nezaplacení.

Mohli byste popsat, jak probíhalo fakultní a celostátní kolo? Obě měla písemnou a ústní formu? Kolik týmů se zúčastnilo jednotlivých kol?

Jasmína Pustaiová: Fakultného kola sa zúčastnilo 12 tímov, celoštátneho 6, teda dva najlepšie tímy z každej právnickej fakulty, ktorá organizovala fakultné kolo. Fakultné kolo malo písomnú a ústnu formu, na celoštátne kolo sme nové podanie neposielali. Fakultné kolo pozostávalo z jedného ústneho kola. Vopred sme dostali písomné podanie protistrany, takže sme sa vedeli do istej miery pripraviť. Napriek tomu bola najdôležitejšia flexibilita. Sudcovia sa totiž pýtali otázky, dôležité bolo nevidieť ich ako niečo, čím nás chcú rozhodiť ale ako návod na to, čo považujú za dôležité a na čo sa viac sústrediť. Fakultné kolo organizovali úžasní ľudia z katedry právních dovedností a podarilo sa im vytvoriť veľmi priateľskú atmosféru. Celoštátne kolo pozostávalo z jedného základného kola a finále. Opäť sme vopred dostali podanie protistrany do základného kola ale po postúpení do finále sme mali len hodinu na prečítanie podania druhého finalistu a prípravu pleadingu. Zaujímavé bolo, že do finále sme postúpili spolu s tímom z Brna, proti ktorému sme súťažili aj v základnom kole. Tak isto ako po fakultnom kole, aj po celoštátnom kole nasledovala afterparty. Bolo pre mňa veľmi inšpiratívne vidieť, s akým záujmom a bez náznakov nadradenosti boli významné osobnosti českej justície ochotné s nami diskutovať. 

Kdo byl v porotě?

Simon Puchý: JUDr. Kateřina Šimáčková, Ph.D.,doc. JUDr. Vojtěch Šimíček, Ph.D, Mgr. Bc. Monika Hanych, Ph.D a JUDr. Martin Kopa, Ph.D. Všetci sudcovia boli skutočne skvelí. Veľmi ma potešilo, ako seriózne a profesionálne vystupovali voči všetkým súťažiacim. Nezabudnuteľné bolo taktiež to, že sme po ústnom finálne išli so sudcom Ústavného súdu do hospody (smích).

To zní skvěle. O časové náročnosti se už Simon zmínil. Jaké to tedy bylo? Kdy soutěž začínala a končila? Jaké to bylo se skloubením studia na fakultě?

Kristína Pesničáková: Súťaž je určite časovo náročná, no asi záleží, čo od nej očakávate. Viem si predstaviť, že ak by sa chcel niekto s moot courtom len zoznámiť a súťaž si vyskúšať, nemusí nad tým tráviť také množstvo času, ako sme strávili my. Ďalšou výhodou je fakt, že fakultné kolo sa koná pred skúškovým a celoštátne zase po, takže načasovanie súťaže by som ako problém nevidela. 

V čem vidíte přínosy zúčastnění se soutěže? Objevili jste v sobě při účasti v soutěži dovednosti, o kterých jste do té doby nevěděli? 

Kristína Pesničáková: Prínosov súťaže je množstvo. Za mňa osobne išlo o prvú skúsenosť s takým možno už „reálnym právom”, s ktorým sa v prvom ročníku na fakulte veľmi nestretnete. Veľmi prínosná bola taktiež priama interakcia a feedback od sudcov, ku ktorým sa bežne študenti a možno ani množstvo advokátov bežne nedostane. 

Diana Petrová: Lidskoprávní moot court je velice komplexní a účastníci si vyzkouší hned několik dovedností najednou. Já jsem si nejvíc užívala právní psaní. Bavilo mě hrát si se slovy a s textem. Byla jsem ráda, že můžu rovnou aplikovat nové postupy a metody, které jsem se naučila na Základech právních dovedností. Bez ostatních dovedností to ale nejde. Bylo skvělé, že jsme se v týmu navzájem doplňovaly a každé šlo něco jiného.

Vašeho kouče Mgr. Ondřeje Čech LL.M. jste už představili a pochválili. S čím vším vám pomáhal?

Jasmína Pustaiová: Pomáhal nám hlavne formou feedbacku na písomné podania a nacvičovali sme s ním aj pleadingy. Na mnohé obecné rady o argumentácii a prejave myslím doteraz. Sú to veci, ktoré sa človek učí asi celý život a som rada, že som ich počula tak skoro. 

Simon Puchý: Samozrejme okrem pomoci so samotným podaním nám náš kouč pomáhal aj s motiváciou do súťaže. Hlavne musím oceniť ochotu nás vypočuť, aj keď sme ako tím zrovna nenapredovali.

Plánujete se i v budoucnu do moot courtů přihlásit? A inspirovala vás tato zkušenost při vybírání vaši budoucí profese? Např. v justice, advokacii nebo mediaci?

Jasmína Pustaiová: Momentálne sme dvaja z tímu súčasťou fakultného tímu v tentokrát medzinárodnej súťaži Vis moot a nedávno sme začali s prípravou memoranda. Bez ľudskoprávneho mootu by sme sa na to asi neodhodlali, minimálne nie tento rok.

Simon Puchý: Naša skúsenosť s moot courtom ma určite inšpirovala pri otázke špecializácie v práve. Tematika ľudských práv ma baví a do budúcna sa plánujem prihlásiť na predmety s podobným zameraním. Výber profesie je ale stále ďaleko – najviac ma to láka do advokacie ale to sa môže samozrejme zmeniť.

Moc děkuji za rozhovor. Přeji mnoho úspěchů v dalších soutěžích, ale i studiu u nás na fakultě. 


Autor rozhovor: BcA. Pavel Nesit z oddělení komunikace a vnějších vztahů