Semináře Study hub katedry právních dovedností

Semináře Study hub katedry právních dovedností

Zveme studenty a studentky naší fakulty na workshopy pořádané Study Hubem Katedry právních dovedností. Připravili jsme pro vás workshopy na různá témata týkající se nejenom právních a studijních dovedností.

Přihlašovat se můžete ZDE

 

1) Státnicový study skills workshop: Studijní příprava na ústní státní zkoušku

Kdy: středa 27. března, 10:00–12:00

Chystáte se na ústní státní zkoušku a chcete se dozvědět, co by vám mohlo pomoci se připravovat více v klidu? Přijďte na první z letošních Study skills workshopů, které jsou věnovány společnému sdílení zkušeností, rad, tipů a triků jak na efektivní přístup k učení a time-managementu.

Víme, co všechno se máme naučit – jak ale na to, aby se nám učilo co nejlépe? Které učící techniky fungují a které naopak vůbec? Jak zvládat obtížný time-management a chuť se učit? Jak si uspořádat a uchopit velké množství informací, které pro ústní státní zkoušku musíme zpracovat? Jak bojovat s prokrastinací a jak lépe zvládat stres? Co nám o tom, jak se efektivně učit, říká věda? A jak vlastně probíhají ústní státní zkoušky prakticky?

Lektorky: Adéla Slavíková, Hana Schützová, Katedra právních dovedností


2) Seminárky 101: Jak na psaní seminární práce od A do Z

Kdy: čtvrtek 4. dubna, 10:00–12:00

Čeká vás psaní první seminární práce na vysoké škole? Nebo máte první seminárku za sebou, ale stále máte pocit, že nevíte jak na to? Pak je náš workshop právě pro vás! Přijďte se naučit, jak úspěšně napsat seminární práci od začátku až do odevzdání. Probereme, jak si vybrat vhodné téma, jak se neztratit v množství zdrojů, kde hledat relevantní informace a jak efektivně využívat Word pro (nejen) revizi textu. Celý proces psaní rozebereme, abyste se ve všech jeho částech cítili sebejistě. Tento workshop vám poskytne nástroje a techniky, abyste odcházeli s jasným plánem, jak se do seminární práce pustit.

Lektoři: Hana Schützová, Katedra právních dovedností, Georgia Hejduková, studentka 2. ročníku a Václav Lipš, student 2. ročníku


3) Seminárky pro pokročilé: Akademické texty a efektivní práce s poznámkami (metoda Zettelkasten

Kdy: čtvrtek 18. dubna, 10:00–12:00

Včera jste se prokousali odborným textem, dnes už si ale nejste úplně jistí, co si z něho vlastně odnášíte a ke kapitole tak usedáte znovu. Co s tím? Náš workshop, který představí základy práce s právnickými akademickými texty, by mohl pomoci. Zásadním elementem takové práce je totiž tvorba důmyslného systému poznámek, a právě na tuto dovednost se ve workshopu zaměříme. Studenti se seznámí s poznámkovým systémem známým jako „Zettelkasten“ dohromady s jeho současným propojením se specializovanými aplikacemi. Představíme si také efektivní způsob, jak si výrazně zjednodušit práci s citacemi

Workshop je vhodný nejen pro studenty, kteří zvažují účast v doktorském studiu, ale také pro všechny další, kteří v rámci svého studia pracují s odbornými texty, například v souvislosti s psaním seminárních prací, SVOČ či přípravami na diplomovou práci.

Workshop volně navazuje na workshop Seminárky 101: Jak na psaní seminární práce od A do Z. Pokud s psaním spíš začínáte, doporučujeme absolvovat oba workshopy.

Lektoři: Adéla Slavíková (vyučující na Katedře právních dovedností a asistentka soudce na Ústavním soudu), Matěj Slavík (doktorand při centru iCourts na Právnické fakultě Kodaňské univerzity a vědecký pracovník Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR)


4) Umělá Inteligence pro studenty práv

Kdy: čtvrtek 4. dubna, 16:00–17:30

Slyšeli jste o možnostech využití umělé inteligence v právu, ale nejste si jistí, jak ji používat? Přijďte to zjistit na náš workshop. Společně se podíváme na to, jaké nástroje na bázi umělé inteligence jsou k dispozici a jak je můžete využívat nejenom v právu, ale také během svého studia. Dozvíte se, v jakých případech vám umělá inteligence může pomoci a kdy naopak její používání není vhodné. Ukážeme si také, jak na psaní promptů, a probereme, jak jsou nastavena pravidla používání AI v rámci univerzity.

Workshop je určen pro začátečníky, kteří s využitím umělé inteligenci nemají (téměř) žádné zkušenosti. Na workshop si vezměte své notebooky.

Lektorka: Jana Soukupová, interní doktorandka Centra práva, technologií a digitalizace


5) Jak na prezentační a komunikační dovednosti?

Kdy: pátek 12. dubna, 12:00–15:30

Užíváte si vystupování na veřejnosti a chcete se v něm dále zlepšovat? Nebo vás naopak děsí už jen to, když máte mít krátkou prezentaci na semináři? Prezentování a mluvení s lidmi se v právní praxi nevyhnete. Přijďte proto páteční odpoledne strávit zkoušením různých způsobů, jak zlepšit své vystupování. Budeme řešit mimo jiné, jak ostatní zaujmout, jak pracovat s hlasem, jak nejlépe zvládnout neverbální komunikaci a co nám může pomoci improvizovat a odbourávat stres z prezentací. Workshop bude spočívat v tom, že vše budeme společně zkoušet.

Lektoři: Viktor Hatina, Hana Schützová, Katedra právních dovedností


6) Maximalizujte svůj čas: jak na osobní produktivitu a know-how management

Kdy: středa 24. dubna, 18:00–20:00

Cítíte, že Vaše dny jsou přeplněné, a přesto se Vám nedaří dokončit vše, co máte v plánu? Přidejte se k našemu workshopu o efektivním plánování a osobním time managementu, kde se naučíte, jak si organizovat čas a lépe řídit svůj život. Společně prozkoumáme metody a nástroje pro lepší prioritizaci úkolů, Generativní AI, zefektivnění pracovních procesů a vytváření „druhého mozku“, abyste si ze studia odnesli co nejvíce.

Lektorka: Barbora Obračajová, systémová designérka a Head of Project Management, externí vyučující Katedry právních dovedností


7) Design thinking – pro právní praxi i vaši kariéru

Kdy: čtvrtek 11. dubna, 18:00–20:00

Máte už vyjasněno, čím se chcete po studiu práva zabývat? Jedním ze způsobů, jak tuto volbu učinit vědomě a nenechat se jenom unést okolnostmi, je aplikace metody design thinking. Tento způsob přemýšlení je založený na empatii, porozumění okolnostem a prototypování různých řešení – a jako takový se hodí jak praktikujícím právníkům, tak i při designování kariéry podle vašich představ.

Lektorka: Barbora Obračajová, systémová designérka a Head of Project Management, externí vyučující Katedry právních dovedností