Doktorské studium
Doktorské studium
Doktorské studium (Ph.D.)
Právní úprava: Zákon o vysokých školách (zákon č.111/1998 Sb.), Statut Univerzity Karlovy, Studijní a zkušební řád Univerzity Karlovy, Pravidla pro organizaci studia na právnické fakultě Univerzity Karlovy.
Doktorské studijní programy jsou zaměřeny na vědecké bádání a samostatnou tvůrčí činnost v oblasti výzkumu. Studium probíhá především formou konzultací se školitelem, popř. s dalšími akademickými pracovníky fakulty. Student se účastní nabízených přednášek, kolokvií, seminářů a konferencí pořádaných katedrami (ústavy) či fakultou. Studovat lze ve formě kombinované nebo prezenční. Studium se koná ve 13 českých doktorských studijních programech a v 1 anglickém doktorském studijním programu ve standardní době studia 4 roky.
Studium se koná v těchto programech:
- Teoretické právní vědy - Evropské právo;
- Teoretické právní vědy – Finanční právo a finanční věda;
- Teoretické právní vědy – Mezinárodní právo soukromé a právo mezinárodního obchodu;
- Teoretické právní vědy – Mezinárodní právo;
- Teoretické právní vědy – Občanské právo;
- Teoretické právní vědy – Obchodní právo;
- Teoretické právní vědy – Pracovní právo a právo sociálního zabezpečení;
- Teoretické právní vědy – Právní dějiny a římské právo;
- Teoretické právní vědy – Právo životního prostředí;
- Teoretické právní vědy – Správní právo a správní věda;
- Teoretické právní vědy – Teorie, filozofie a sociologie práva;
- Teoretické právní vědy – Trestní právo, kriminologie a kriminalistika;
- Teoretické právní vědy – Ústavní právo a státověda.
- Theoretical Legal Sciences – Law and Legal Theory in European Context. (Program v anglickém jazyce.)
Studium probíhá podle individuálního studijního plánu (ISP) pod vedením školitele. Návrh ISP sestaví student po dohodě se svým školitelem ve studijním informačním systému v termínu daném harmonogramem akademického roku. Prostřednictvím studijního informačního systému postoupí tento návrh školiteli.
Pokud školitel s návrhem ISP vysloví souhlas, předá jej prostřednictví studijního informačního systému ke schválení oborové radě. Oborová rada na svém zasedání posoudí návrh ISP, který jí byl předán. Pokud oborová rada vysloví s návrhem ISP souhlas, zaznamená pověřená osoba tuto skutečnost prostřednictvím studijního informačního systému, včetně hodnocení návrhu ISP oborovou radou.
Plnění individuálního studijního plánu podléhá pravidelnému, nejdéle však ročnímu hodnocení, které spolu s řádným odůvodněním předkládá školitel a následně projednává a schvaluje oborová rada v termínu stanoveném harmonogramem akademického roku pro doktorské studium. Student vytvoří a předá svému školiteli ve studijním informačním systému (SIS) návrh hodnocení průběhu studia, který školitel předá v SISu oborové radě. Oborová rada projedná návrh hodnocení průběhu studia a schválí na základě něj hodnocení průběhu studia.
Obligatorní součástí schváleného ISP každého studenta jsou tyto zkoušky, obhajoba disertační práce a další studijní povinnosti:
- Obecné základy právní vědy: předmět garantovaný katedrou teorie práva a právních učení ve formě přednášek v zimním semestru 1. ročníku s navazující ústní zkouškou.
- Akademické psaní: předmět garantovaný Mezioborovým centrem právních dovedností ve formě blokových seminářů, pořádaných koncem zimního a počátkem letního semestru 1. ročníku, zaměřených na metodologii právního a souvisejícího výzkumu a specifika právního psaní a ukončených kolokviem.
- Teoretická a metodologická specifika vědy (následuje příslušný obor právní vědy): předmět garantovaný jednotlivými akademickými pracovišti, resp. jednotlivými garanty programů v podobě přednášek v 1. ročníku, umožňujících interakci s doktorandy jednotlivých programů a reflektujících specifické problémy daného oboru právní vědy.
- Doktorandský seminář: prezentace rozšířeného projektu disertační práce koncem letního semestru 1. ročníku nebo počátkem zimního semestru 2. ročníku na setkání doktorandů příslušného programu v gesci garanta.
- Zkoušky ze dvou světových jazyků: volba výběru náleží studentovi. Zkoušky se konají z těchto jazyků - anglický, francouzský, italský, německý, ruský a španělský. Termíny zkoušek se stanovují průběžně na základě individuální domluvy se zkoušejícím z katedry jazyků, k tomu předmětu není výuka.
- Státní doktorská zkouška: zajišťuje příslušný garant; podmínkou je splnění výše uvedených studijních povinností.
- Obhajoba disertační práce: podmínkou obhajoby je publikace dílčích výstupů disertačního výzkumu, což znamená nejméně jednu publikaci k tématu disertační práce; lze doložit i potvrzení nakladatele, že vydá disertační práci jako celek.
- Publikace: student studující v kombinované formě studia uvede minimálně 2 zamýšlené publikační výstupy, student studující v prezenční formě studia uvede minimálně 3 (rok plnění záleží na studentovi).
- Konference: je základní formou prezentace vědeckých poznatků aktivní účast na konferencích, rovněž nejméně třech, pro studenty v kombinované formě nejméně dvě.
- Stáže: podle schválené akreditace má mít doktorské studium zahraniční přesah, k čemuž fakulta zajišťuje pestrou paletu finančních zdrojů. Student v prezenční formě musí strávit v zahraničí alespoň měsíc. Může jít o semestrální či dvousemestrální pobyty v rámci programu Erasmus+ či v rámci meziuniverzitních a mezifakultních dohod. Za účelem zvýšení flexibility je však fakulta připravena financovat i kratší pobyty (1 měsíc, resp. 2x dva týdny) za účelem konzultací se zahraničními odborníky se specializací na téma disertační práce, studia v knihovnách a archivech, realizace stáží na relevantních institucích apod. Do ISP je možné uvést i účast na zahraničních konferencích, byť třeba jen pasivní.
- Studenti v prezenční formě se zapojují do výuky, obvykle ve druhém a vyšších letech studia. Také to je účelné uvést v ISP.
V ISP studentů v prezenční formě studia se uvádí, jak bude probíhat vědecko-výzkumná činnost, resp. jakých projektů se zamýšlejí účastnit. Podle zařazení školitele by mělo jít o některý z programů Progres, řešených na zdejší fakultě, a projektů specifického výzkumu SVV. Student by měl rovněž předložit projekt do soutěže GA UK, a to buď již v prvním, spíše však až ve druhém roce studia (v zásadě projekt disertační práce). Pokud je školitel řešitelem projektu GA ČR, UNCE, Primus atd., je vhodné zapojení i do těchto projektů (rešerše, pomoc při přípravě konferenčních vystoupení apod.). Zapojení do projektů představuje pro doktoranda benefit edukační, také však doplnění příjmů v podobě stipendií apod.
Pro studenty v kombinované formě platí vše v přiměřené míře, tzn. zapojení do projektů je vhodné, nicméně odvozené od možností doktoranda i školitele. Publikace jsou předepsány nejméně dvě, podle dohody se školitelem však i více, opět především k tématu disertační práce. Kromě prezentace svého výzkumu v psané formě je třeba se zavázat rovněž k nejméně dvěma konferenčním vystoupením. Interakce se zahraničím je nutností, zohledňují se však nejen vzdělávací a badatelské pobyty, nýbrž i kratší stáže, účast na zahraničních konferencích atd. Nelze být doktorandem Univerzity Karlovy a během studia nikdy nevycestovat. Je však možné v ISP a ve zprávách hodnotících jednotlivé roky využít zahraničních cest a pobytů v rámci svého zaměstnání. ISP bez plánovaných publikací, konferencí a zahraničního pobytu nemůže být schválen.
Konkrétní lhůty pro složení těchto zkoušek, státní doktorské zkoušky, obhajoby disertační práce a ostatních studijních povinností si stanoví student v ISP, nejpozději však do konce čtvrtého roku studia.
Ke státní doktorské zkoušce se může student přihlásit až po splnění všech předmětů. Spolu s přihláškou ke státní doktorské zkoušce odevzdá student přehled publikační činnosti potvrzený školitelem a zprávu školitele o tvůrčí činnosti přihlašovaného, která musí být potvrzena školitelem a garantem programu.
Podobu disertační práce určují Studijní a zkušební řád Univerzity Karlovy, Pravidla pro organizaci studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a opatření děkana č. 13/2019, kterým se mění opatření děkan č. 17/2017, o závěrečných pracích. Název disertační práce se při odevzdání nesmí odchylovat od názvu práce zadané v ISP studenta, který byl schválen oborovou radou. Schválený název disertační práce se vkládá do studentského informačního systému.
Studium v doktorském studijním programu se ukončuje úspěšnou obhajobou disertační práce.
Standardní doba doktorského studia jsou 4 roky; po tuto dobu lze studovat v prezenčním studiu. Maximální doba doktorského studia činí 8 let.
Student může studium přerušit dle čl. 6 odst. 2 Studijního a zkušebního řádku UK. Po dobu přerušení nemá dotyčný práva a povinnosti studenta. Doba přerušení studia se započítává do maximální doby studia. Studium lze přerušit také z důvodu těhotenství, porodu či rodičovství maximálně do 3 let věku dítěte, doba přerušení studia se v tomto případě do maximální doby studia nezapočítává. Student žádá o přerušení studia na formuláři obecné žádosti a do žádosti zadá přesné datum, do kdy chce studium přerušit. V případě žádosti o přerušení studia z důvodu těhotenství, porodu či rodičovství student dokládá kopii těhotenské průkazky nebo kopii rodného listu dítěte. Z důvodu těhotenství lze přerušit studium nejdříve 8 týdnů před porodem.
Studenti oznamují fakultě narození dítěte spolu s přílohou, kopií těhotenské průkazky či rodného listu, (formulář oznámení o těhotenství / narození dítěte / převzetí dítěte do péče – dokumenty studijního oddělení na webu PF UK) podle opatření rektora č. 36/2018 podrobnosti o evidenci uznané doby rodičovství.
Absolventům studia je udělen titul Ph.D.
Přihlášky ke studiu se podávají elektronicky nejpozději do 31. března 2020.
Bližší podrobnosti jsou uvedeny na vývěsce studijního oddělení nebo na webových stránkách fakulty.
Další informace podává studijní oddělení Právnické fakulty, referentka pro doktorské studium.
-
Ludmila Páralová
Přijímací řízení doktorské studium, stipendia, promoce Ph.D.
E-mail: paralovl@prf.cuni.cz
Telefon: +420221005205
Aktuality
-
3. část SZK - harmonogram zkoušení - 19. 1. 2021, odpoledne
Místnost č. 1. skupina 13:15 Bólová Katarína 14:00 Bullová Veronika 14:50 Ebrahimi Arian Místnost č. 2. skupina 13:15 Jandus Michal 14:00 Kubala Tomáš 14:50… -
3. část SZK - harmonogram zkoušení - 19. 1. 2021, dopoledne
Místnost č. 1. skupina 8:15 Čech Denis 9:00 Fišer Ondřej 9:50 Hruška Marek Místnost č. 2. skupina 8:15 Hruška Petr 9:00 Kohoutová Tereza 9:50 Korger Matěj… -
3. část SZK - harmonogram zkoušení - 18. 1. 2021, odpoledne
Místnost č. 346 1. skupina 13:15 Posltová Michaela 14:00 Prokop Lukáš Místnost č. 305 2. skupina 13:15 Sochůrek Adam 14:00 Tichá Tereza Studenti uvedení ve skupinách na prvním… -
ORGANIZAČNÍ A HYGIENICKÁ PRAVIDLA pro konání 3. a 4. části SZZK v budově fakulty
SZZK 7. – 27. 1. 2021 Na základě usnesení Vlády České republiky č. 1377 ze dne 23. prosince 2020 bude možné konat SZZK kontaktní formou za těchto pravidel: ČÁST I HYGIENICKÁ PRAVIDLA Student, zkoušející a případně veřejnost se smí účastnit pouze… -
Složení komisí pro zimní termíny SZZK, 7. - 27. 1. 2021
Přiřazování skupiny studentů k jednotlivým komisím je streamováno ZDE HS0010, 3. část SZZK: Občanské právo hmotné, občanské právo procesní a obchodní právo Stará akreditace HS0013, 3. část SZZK: Občanské právo hmotné a procesní, Obchodní… -
Termíny státních závěrečných zkoušek: leden 2021
4. část SZZK - Správní právo, Trestní právo, Ústavní právo: 7. – 13. 1. 2021 3. část SZZK - Občanské právo hmotné a procesní, Obchodní právo: 18. – 26. 1. 2021 Stará akreditace: 2. část SZZK - Správní právo, Trestní právo: 14. 1. 2021… -
Stipendia za vynikající studijní výsledky
Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych Vás informoval, že hraniční prospěchový průměr pro stipendia za vynikající studijní výsledky přiznaná v akademickém roce 2020/2021 je 1,36. Způsob stanovení výše stipendia byl na návrh děkana… -
Přihlašování na zimní termíny státních zkoušek
Vážené kolegyně a vážení kolegové, rádi bychom Vás informovali o přihlašování na zimní termíny státních zkoušek, které začne9. listopadu 2020 ve 20:00 hod. Informace k elektronickému přihlašování jsou strukturovány tak, abyste nalezli odpovědi na… -
Přihláška k státním závěrečným zkouškám, leden 2021 – stará akreditace
Přihlášku k státním závěrečným zkouškám pošlete poštou, nebo elektronicky na kralova@prf.cuni.cz do 16. 11. 2020. Formulář přihlášky naleznete zde. -
Změny úředních hodin studijního oddělení
Úřední hodiny od 26. 10. 2020 ZMĚNY ÚŘEDNÍCH HODIN Pro komunikaci se studijním oddělením využijte e-mail/telefon. Pondělí - - Úterý - - Středa… -
Nové podmínky zápisu, účasti a hodnocení TV v zimním semestru 2020/2021
Vážení studenti, s ohledem na nově přijatá epidemiologická opatření, týkající se výuky na VŠ, není pro ZS 2020/2021 možná kontaktní výuka TV na PF ve vnitřních prostorách a sportovištích! Z tohoto důvodu jsme pro zájemce připravili pouze omezené… -
Jak si zapsat předmět, jehož výuku zajišťuje jiný předmět
Od tohoto akademické roku studenti 1. ročníku začínají studovat podle nového studijního programu a nového studijního plánu HPRAVO2020. Pro tento nový studijní plán byly vytvořeny nové kódy pro povinné a povinně volitelné předměty. Z tohoto důvodu… -
Informace k zápisu předmětů na ZS 2020/21
Vážené studentky a vážení studenti, v návaznosti na informaci proděkanky pro magisterský studijní program doc. Chromé bych Vás rád informoval o konkrétním harmonogramu zápisu předmětů do rozvrhu pro zimní semestr ak. roku 2020/2021, který začne ve… -
Zápis předmětů do zimního semestru bude zahájen 24. 09. 2020
Vážené kolegyně a vážení kolegové, obracíme se na Vás s aktuálními informacemi o organizaci zápisu předmětů do rozvrhu pro zimní semestr ak. roku 2020/2021, který začne ve čtvrtek 24. září 2020 v 19:00 a bude trvat do 25. října 2020. Možnost… -
Přihlašování na státní doktorskou zkoušku na listopad 2020
Ke státním doktorským zkouškám, které se budou konat v listopadu 2020, se podává přihláška od 14. září do 29. září 2020. K přihlášce se přikládají následující přílohy: přehled publikační činnosti potvrzený školitelem zpráva školitele o tvůrčí…