Výběrové řízení – dvě pozice odborného asistenta / odborné asistentky (se zaměřením na výzkum, post-doc) na plný pracovní úvazek:

Výběrové řízení – dvě pozice odborného asistenta / odborné asistentky (se zaměřením na výzkum, post-doc) na plný pracovní úvazek:

 

Děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy

vypisuje

výběrové řízení na obsazení dvou pozic odborného asistenta / odborné asistentky
(se zaměřením na výzkum, post-doc) na plný pracovní úvazek:

 

Zaměření pozic je následující:

Normativní a empirická analýza právních aspektů zranitelnosti osob ve vztahu k novým technologiím (od září 2025 nebo dříve)
Právo ozbrojených konfliktů a/nebo tranziční spravedlnost (od července 2025 nebo dříve)
Hledáme kandidáty/ky s vynikajícím výzkumným zázemím pro posílení našich výzkumných skupin. Jediným požadovaným jazykem je angličtina. Úspěšní uchazeči se připojí k výzkumným týmům působícím v oblasti mezinárodního práva, ústavního práva a dalších příbuzných oborů. Budou také začleněni do týmu Katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Kandidáti budou mít dostatečnou flexibilitu pro realizaci svých výzkumných zájmů, včetně žádostí o granty, za předpokladu, že jejich práce je v souladu s posláním CIOS a/nebo UNCE-CPS a směřuje k publikaci ve špičkových recenzovaných časopisech.

Podmínky a základní požadavky

Původní smlouva bude uzavřena na jeden rok. Po úspěšném přezkoumání Mezinárodní vědeckou poradní radou CIOS a Radou UNCE může být kandidátovi/ce nabídnuta další dvouletá smlouva na pozici odborné/ho asistenta/ky. Hrubá mzda činí až 2 500 EUR měsíčně (čistá mzda přibližně 1 750 EUR). Výzkumní pracovníci mají také nárok na publikační bonusy.

Požadavky a očekávání:

  • očekává se, že během smluvního období (první rok) předloží alespoň jeden článek do špičkových recenzovaných časopisů;
  • očekává se, že budou aktivními a angažovanými členy akademické obce, například účastí na sérii seminářů katedry;
  • očekává se, že se budou podílet na organizaci akademických akcí pořádaných CIOS a/nebo UNCE-CPS.
     

Kritéria způsobilosti

  • Ph.D. titul (nebo ekvivalent) v mezinárodním právu nebo příbuzném oboru získaný během posledních 5 let.
  • Znalost anglického jazyka na úrovni C1.
  • Publikování v kvalitních časopisech (Web of Science, Scopus) výhodou.
  • Zkušenosti s podáním grantových projektů a účastí v nich výhodou.

Kandidáti/ky zašlou na cios@prf.cuni.cz

  • Stručný motivační dopis popisující minulost a motivaci uchazeče (včetně případných omezení nebo zvláštních požadavků).
  • Životopis.
  • Jeden publikovaný článek.
  • Jeden doporučující dopis, který předloží žadatel nebo přímo doporučující osoba.
  • Diplom Ph.D. nebo jiné doklady o vysokoškolském vzdělání (stačí kopie).

Důležitá data:

  • Uzávěrka přihlášek: 6. března 2025.
  • Online pohovory (vybraní uchazeči): březen 2025.
  • Začátek smlouvy: léto 2025 (přesný termín bude dohodnut).

O společnosti CIOS

Hlavním cílem nově vzniklého Centra pro nerovnost a otevřenou společnost na Právnické fakultě Univerzity Karlovy je vytvoření špičkového akademického střediska, které bude rozvíjet a podporovat interdisciplinární výzkumné týmy studující otázky související se současnými a budoucími výzvami, kterým otevřená společnost čelí. Výzkum v rámci CIOS bude primárně orientován na výzvy a aplikační řešení problémů nerovností, a to zejména v kontextu technologického rozvoje a inovací na trzích zboží a služeb a také ve veřejné správě.

Pozice je nabízena v rámci Work Package 5, který se zabývá právními aspekty nerovnosti a z ní vyplývající zranitelnosti lidí ve vztahu k novým technologiím. Výzkum se zaměřuje na tři klíčové aspekty zranitelnosti, a to zranitelnost definovanou stavem osoby (např. věk, etnická příslušnost, zdravotní stav), zranitelnost definovanou situací, ve které se osoba nachází (oběti mezinárodního zločinu), a zranitelnost danou argumentačním postojem osoby, která se snaží prosadit svá práva u soudu.

O UNCE-CPS

Univerzitní centrum pro konfliktní a postkonfliktní studia provádí výzkum v oblasti právních aspektů souvisejících s ozbrojeným konfliktem (Pilíř 1) a postkonfliktní rekonstrukcí společností (Pilíř 2). V rámci pilíře 1 centrum zkoumá pravidla, která se vztahují na použití ozbrojené síly (ius ad bellum) a během ozbrojeného konfliktu (ius in bello), a posuzuje, zda jsou tato pravidla vhodná pro aktuální ozbrojené konflikty, které zahrnují například využívání kyberprostoru, informační válku nebo využívání soukromých vojenských společností. Pozornost je věnována i dopadům konfliktů na právní systémy třetích zemí, např. úpravě statusu tzv. válečných uprchlíků nebo kriminalizaci schvalování agrese. V rámci Pilíře 2 se Centrum zabývá právními otázkami vznikajícími v souvislosti s postkonfliktní rekonstrukcí společnosti. Zkoumá normalizaci právních systémů po skončení výjimečného stavu a opatření tzv. Tranziční spravedlnosti zaměřená na zvládání následků konfliktů (trestní stíhání pachatelů trestných činů, odškodnění obětí, lustrace atd.).

O Právnické fakultě Univerzity Karlovy

Právnická fakulta Univerzity Karlovy se nachází v historickém centru Prahy. Jedná se o nejstarší univerzitu ve střední a východní Evropě, založenou v roce 1348 českým králem Karlem IV. S více než 4000 studenty je největší akreditovanou právnickou fakultou v zemi. Mnozí z jejích absolventů zastávají významné pozice v ústřední a regionální správě, ve veřejné správě, jakož i v advokacii a soukromém podnikání.

Praha, s populací kolem 1,5 milionu, je jedním z nejpříjemnějších měst pro život ve střední Evropě, s širokou škálou možností trávení volného času, občanské vybavenosti a kulturních příležitostí, dobrou veřejnou dopravou a nižšími životními náklady než mnoho jiných evropských metropolí.

prof. JUDr. Radim Boháč, Ph.D.
děkan